wtorek, 2 kwietnia 2013

Poradnik au pair: proces szukania rodziny

W poprzednim poście pisałam o różnych alternatywach przy szukaniu tej wymarzonej rodzinki. Dzisiaj będzie o tym jakie kroki należy podjąć dalej: załóżmy, że jesteśmy mną sprzed 3 lat czyli za kilka tygodni mamy maturę i szukamy pracy jako summer au pair na całe wakacje. Zdecydowaliśmy się skorzystać ze strony internetowej i... No właśnie i co dalej?



Proces szukania rodziny

Poniżej przedstawiam proces rejestracji i szukania rodzin na APW ponieważ strona ta jest bardziej popularna od swoich dwóch konkurentek wspomnianych we wcześniejszym poście.


Na początek wypadałoby się zarejestrować! Żeby oszczędzić Wam szukania screen poniżej pokazuje gdzie taka opcja się znajduje. Klikamy tam i zaczynamy zabawę!


W pierwszym kroku musimy podać podstawowe informacje o nas takie jak: imię, nazwisko,e-mail, adres, narodowość, odpowiedzieć na kilka prostych pytań (czy pracowaliśmy już kiedyś jako au pair, czy mamy prawo jazdy, czy palimy), podać nasz wiek oraz zaznaczyć jakie znamy języki. Jeżeli chcemy zaznaczyć więcej niż jeden język to przy zaznaczeniu każdego kolejnego języka poza pierwszym należy mieć wciśnięty klawisz ctrl! Na koniec podajemy hasło (minimum 6 znaków) i przechodzimy do drugiego kroku.


Krok drugi wymaga podania informacji na temat przyszłego wyjazdu: kraje w których chcemy pracować  (możemy zaznaczyć czy wolimy pracować w dużym mieście, małym miasteczku lub na wsi a także podać konkretny region gdzie chcemy au pairkować ale takie wyszczególniania zazwyczaj zmniejsza ilość rodzin spełniających nasze kryteria). Musimy podać na jak długo chcemy wyjechać i kiedy zacząć, w jakim wieku powinny być dzieci a także odpowiedzieć na kilka pytań takich jak: czy nie przeszkadza nam rodzina w której się pali papierosy / rodzina z jednym rodzicem / rodzina z dziećmi niepełnosprawnymi oraz czy zgadzamy się wykonywać lekkie prace domowe. Po zaakceptowaniu regulaminu przechodzimy do ostatniego kroku.


W końcu możemy pochwalić się naszymi zdolnościami językowymi podczas udzielenia odpowiedzi na 3 pytania. Należy napisać krótki list do przyszłej rodziny, opisać siebie i napisać dlaczego chcielibyśmy zostać au pair. Jak znajdę moje odpowiedzi na te pytania to wrzucę je w przyszłym poście, ale nie jestem pewna czy mam to gdzieś zapisane... Najlepiej napiszmy sobie odpowiedzi na pytania w notatniku, po napisaniu przeczytajmy jeszcze raz co napisaliśmy żeby poprawić wszystkie błędy i zdania które niezbyt dobrze brzmią. Jak już wszystko jest okej wklejamy odpowiedzi w poszczególne rubryczki i cieszymy się naszym nowo założonym profilem! A dlaczego zalecam korzystanie z notatnika? Bo czasem się zdarza, że piszemy coś i mamy już naprawdę fajną odpowiedź po czym przy rejestracji czy próbie wysłania wredny internet / przeglądarka robią nam psikusa - wyskakuje jakiś błąd a wszelki dane na zawsze znikają... Lepiej nie kusić losu! :)


Jeśli udało nam się zarejestrować to powinniśmy dostać potwierdzenie na maila wraz z prośbą o wejście na nasze konto w ciągu 10 dni bo inaczej konto zostanie usunięte. Jako, że jesteśmy bardzo podekscytowani rozciągającymi się przed nami możliwościami znalezienia wymarzonej rodzinki logujemy się na konto od razu. Naszym oczom ukazuje się taki obrazek:


I co teraz? U góry mamy 5 zakładek, od lewej:

  • EasyFind - tutaj znajdziemy spis rodzin które spełniają nasze kryteria i których kryteria my spełniamy.

  • Favourites - lista rodzin które wcześniej dodaliśmy do ulubionych (Add to my favourites). Możemy także zobaczyć czy jakieś rodzinki mają nas u siebie w ulubionych.
  • Messages - wiadomości wysłane i odebrane. Zielony plusik przy wiadomościach odebranych oznacza, że rodzina pozytywnie rozpatrzyła naszą pierwszą prośbę i w wiadomości z takim znaczkiem powinny znaleźć się dane kontaktowe do rodziny (mail / telefon) o ile rodzina wykupiła konto premium. W wiadomości z czerwonym minusikiem znajduje się standardowa odpowiedź "Bardzo nam przykro ale nie chcemy Cię jako naszej au pair. Powodzenia w szukaniu!"
  • My profile - z poziomu tej zakładki możemy dokonać zmian w naszych opisach, dodać zdjęcia, zmnieć preferencje dotyczące rodzin itd. Możemy także dezaktywować nasze konto jeśli nie zamierzamy dłużej korzystać z usług APW.
  • Statistics - wszelki statystki dotyczące naszego konta
Wchodzimy więc w EasyFind i przeglądamy sobie rodzinki które system nam poleca. Jeśli jakaś rodzinka przykuła naszą uwagę na dłużej i wydaje nam się, że do siebie pasujemy klikamy w ten najbardziej wyróżniający się przycisk 'Apply to family XYZ now. Click here to send a message to this family.'


Dopisujemy krótką wiadomość do rodziny i czekamy na ich odpowiedź! Ja zawsze wysyłałam aplikacje nawet do rodzin które niekoniecznie pasowały do mnie w 100% co zwiększało szanse na znalezienie rodziny. Musimy jednak pamiętać, że nie posiadając konta premium ograniczają nas pewne limity! W ciągu 24h możemy wysłać max 30 zgłoszeń, w ciągu 7 dni - 60 zgłoszeń, 30 dni - 120 zgłoszeń, 90 dni - 200 zgłoszeń.

Jeszcze taka porada odnośnie zdjęć: część rodzinek nawet nie patrzy na profile au pair jeśli nie mają one zdjęć dlatego naprawdę warto znaleźć kilka fotek na których się dobrze prezentujemy. Nie dodawajcie zdjęć z alkoholem, zdjęć typowo imprezowych czy zdjęć w bikini - w końcu mamy się opiekować dziećmi! :)


W następnym poście: rodzinka zaakceptowała moją prośbę - co teraz?!

3 komentarze:

  1. Przeczytałam zaledwie dwa posty a już dużo się dowiedziałam, upewniłam. Moje wątpliwości są powoli rozwiewane. Dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się bardzo, że mogłam pomóc :) Jakbyś miała jeszcze jakieś wątpliwości to pisz, postaram się odpowiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak szukałaś rodziny to wybierałaś oferty tylko na wakacje czy pytałaś się też rodzin, które szukają aupair na dłuższy okres czasu?

    OdpowiedzUsuń